Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

turk-kahvesi-nasil-yapilir

Türk kültürünün önemli bir parçası olan Türk kahvesi ancak güzel yapıldığında hem lezzet hem de fal olarak istenilen etkiyi bırakmaktadır. İyi yapılmış bir Türk kahvesinin kırk yıl hatırı olduğu söylenerek kahve kültürünün Türkler için ne denli önemli olduğu bir deyimle ortaya koyulmuştur. Bu yazımızda iyi bir Türk kahvesi nasıl yapılır? pişirme önerileri ve kahve çeşitleri hakkında bilgi verilmektedir.

turk-kahvesi-tarifi

turk-kahvesi-tarifi

Türk Kahvesi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle Türk kahvesi yapmak için tüm malzemelerin kaliteli malzemeler arasından seçilmesi gerekmektedir. Özellikle kullanılacak kahvenin iyi çekilmiş ve taze olması büyük önem taşımaktadır. Daha sonra uygun bir cezvenin seçilmesi ve şekerinin de istenen servis özelliklerine göre ayarlanması önemlidir. Kahve pişirme ve servis yöntemlerine göre sade, orta ve şekerli olmak üzere 3 çeşide ayrılmaktadır. Pişirme sırasında şeker miktarı ayarlanarak bu kahve çeşitlerinin hepsinin kolayca hazırlanması mümkündür.

turk-kahvesi-yapim-asamalari

turk-kahvesi-yapim-asamalari

Türk Kahvesi Yapım Aşamaları

Kahve hazırlarken adım adım gider tüm aşamaları etkili bir şekilde yaptığınızdan emin olursanız lezzetli bir kahve elde etmeniz çok kolaydır. Öncelikle ölçüyü tutturmanız için kaç kişiye kahve yapacaksanız cezveye o kadar fincan soğuk su ilave edin. Daha sonra her bir kişi için orta kahve için 1, şekerli kahve için 2 çay kaşığı ya da kesme şeker olarak şekeri suya bırakın. Son olarak yine her bir kişi için 2 çay kaşığı dolu dolu kahveyi fincana ekleyip güzelce karıştırın.

turk-kahvesi-nasil-pisirilir

turk-kahvesi-nasil-pisirilir

Güzelce karıştırdığınız kahve karışımını kışık ateşte kaynayıp kabarana kadar pişirin. Pişirme aşamasında karıştırma yapmayacağınız için ocağa almadan önce güzelce topak kalmayacak şekilde karıştırmaya özen gösterin. Bir taşım kaynayıp kabaran kahveyi taşmadan ocaktan alıp köpükleri fincanlara paylaştırın. Daha sonra cezvede kalan kahve karışımını tekrar karıştırıp ocağa alın ve bir taşım daha kabarmasını sağladıktan sonra altını kapatın. Geri kalan kahveleri de fincanlara paylaştırıp servis yapın.

Cevap Yaz

Email adresiniz yayınlanmamaktadır.